Istnieje wiele sposobów zdalnej nauki. Internet i dostęp do komputerów czy smartfonów umożliwia łatwy dostęp do wiedzy. Również nauczyciele mogą wykorzystać nowoczesne technologie do nauki, komunikacji i sprawdzania postępów w nauce innych uczniów. Różne sposoby komunikacji, czy wykorzystania materiałów dostępnych w sieci w formie serwisów z materiałami edukacyjnymi, publikacji, podręczników i książek w wersji elektronicznej, prezentacji, nagrań audio i wideo, platformy e-learningowe, umożliwiają płynną realizację procesu dydaktycznego w warunkach domowych.
Najważniejszym krokiem, wpływającym na efektywność, jest przygotowanie przyjaznego miejsca pracy – spokojnej, wygodnej przestrzeni umożliwiającej przygotowanie materiałów, zajęć, czy naukę. W miarę możliwości powinno to być miejsce w którym można łatwo się skupić, ale też wykonywać inne niezbędne zadania np. uczestniczyć w wideokonferencji. Brak rozpraszaczy umożliwia intensywniejszą pracę w ciągu dnia. Dlatego warto przygotować plan dnia (nauki) z czasem na regularne przerwy.
Photo by Nielsen Ramon on Unsplash
Najprostszym sposobem na przekazanie materiałów do nauki jest ich digitalizacja. Mogą to być skany książek, ćwiczeń, materiałów dodatkowych. Świetnym narzędziem umożliwiającym rozpoznawanie zeskanowanych dokumentów dzięki technologii OCR ABBYY, edycję plików PDF czy łączenie różnych rodzajów dokumentów (tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych, obrazów, prezentacji) jest ABBYY FineReader 15. Program umożliwia również rozpoznawanie teksów w ponad 190 językach oraz zapisywanie dokumentów w wielu formatach, w tym jako książka elektroniczna (EPUB) czy HTML.
W krótkich filmach zostały przestawione możliwości i funkcje programu FineReader 15 oraz sposoby ich wykorzystania. Wersje testowe są darmowe i dostępne na stronie https://finereader.pl/testuj/.
Wersje edukacyjne do wykorzystania przez nauczycieli, uczniów, studentów czy jednostki edukacyjne są dostępne tutaj.
W zależności od potrzeb można wybrać pojedyncze licencje, instalowane na jednym komputerze lub licencje zdalne. Jeżeli nie wiesz, który typ licencji wybrać - zobacz to porównanie licencji.
Podstawowym sposobem komunikacji pomiędzy nauczycielem, a uczniem czy szkołą, a rodzicami może być dziennik elektroniczny używany przez szkołę. Większość popularnych e-dzienników (Librus Synergia, Vulcan UONET+, Progman iDziennik, i.in.) posiada wbudowany komunikator pozwalający na przesyłanie w wiadomości plików z materiałami i zadaniami oraz bieżącą komunikację. Alternatywą dla dziennika elektronicznego może być wysyłka materiałów edukacyjnych pocztą elektroniczną.
Photo by Anastasiia Ostapovych on Unsplash
Innym sposobem na przekazanie wiadomości jest przygotowanie prezentacji multimedialnej i zamieszczenie jej w internecie. Jest wiele bardzo dobrych, darmowych narzędzi umożliwiających tworzenie ciekawych i kreatywnych prezentacji oraz ich udostępnianie.
Pośród wielu narzędzi można polecić Prezentacje Google czy PowerPoint Online. Wymagają one jedynie zalogowania się do konta Google czy Microsoft. Udostępnianie prezentacji odbywa się poprzez wygenerowanie linku i udostępnienie go zainteresowanym osobom.
Innym ciekawym narzędziem umożliwiającym przygotowanie pięknych graficznie prezentacji jest Canva. To narzędzie do tworzenia grafik i zdjęć, umożliwiające tworzenie prezentacji z gotowych szablonów i dodawanie elementów graficznych z ogromnej bazy grafik i zdjęć. Podobnie jak Prezentacje Google i PowerPoint Online, Canva umożliwia grupową edycję slajdów oraz udostępnianie prezentacji do przeglądania. Należy pamiętać że dla bezpłatnej wersji Canvy istnieje ograniczenie do 100 slajdów.
Przygotowaną wcześniej w programie PowerPoint, KeyNote czy innym dowolnym programie prezentację można również zamieścić w serwisie SlideShare. Serwis umożliwia dzielenie się prezentacjami multimedialnymi w ponad 35 kategoriach mi.in. Edukacja, Technologia.
Do dwustronnej komunikacji w czasie rzeczywistym najlepiej wykorzystać jeden z wielu ogólnie dostępnych komunikatorów. Dobrze wcześniej wyznaczyć odpowiednie godziny na konsultacje oraz zasady komunikacji , tak by wszystkie zainteresowane strony mogły efektywnie wykorzystać swój czas na przekazanie wiedzy czy zadać pytanie i oczekiwać na odpowiedź. Ważne by sposób komunikacji był łatwo dostępny dla wszystkich zainteresowanych użytkowników. Pośród wielu narzędzi najpopularniejszymi narzędziami umożliwiającymi prowadzenie czatów i konferencji są: Microsoft Skype, Google Hangaouts, Slack czy Cisco Webex.
Materiały w formie wideo można również zamieszczać w serwisach streamingowych tj. YouTube, DailyMotion.
W internecie można znaleźć wiele materiałów dydaktycznych w formie elektronicznej. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych portali edukacyjnych.
Photo by stem.T4L on Unsplash
Współczesna technologia ułatwia zdalną naukę, udostępniając odpowiednie narzędzia i zasoby niezbędne do nauki w warunkach domowych. Istnieje wiele innych alternatyw dla wymienionych powyżej sposobów i narzędzi. Można pośród nich wymienić platformy e-learningowe czy wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości do nauki. Zaproponowane sposoby nauki i narzędzia nie wyczerpują w pełni możliwości zdalnego procesu nauki, ale umożliwiają samodzielne przygotowanie materiałów dydaktycznych i przeprowadzenie procesu dydaktycznego „na odległość”.
Wykorzystanie technologii do zdalnego nauczania z jednej strony wymaga koncentracji i systematyczności i nakładu pracy niezbędnego do przygotowania materiałów i nauki, z drugie znacznie rozszerza możliwości pracy czy uczenia się w dowolnym miejscy i dogodnym czasie.